Psychoterapia jest metodą leczenia zmierzającą do zrozumienia i zmiany mechanizmów odpowiedzialnych za pojawianie się cierpienia psychicznego w życiu pacjenta. Cierpienie to może być związane z dyskomfortem emocjonalnym, depresją, lękami, wewnętrznymi konfliktami, poczuciem straty, żalu itp.
Decyzja o podjęciu psychoterapii zwykle nie jest podejmowana nagle. Dojrzewa się do niej przez pewien czas, nabiera przekonania, że trudności, z jakimi się zmagamy przerastają nasze zdolności radzenia sobie, a ból psychiczny bywa nie do zniesienia. Zwykle decyzja ta jest poprzedzona próbami samodzielnego rozwiązania kłopotu. Jeśli to nie skutkuję, to zaczynamy szukać pomocy specjalisty.
Głównym sposobem pracy w psychoterapii jest rozmowa. Rozmowa ta ma służyć uświadomieniu sobie mechanizmów związanych z pojawieniem się choroby, a następnie ich zmianie. Mechanizmy te najczęściej są związane z nieświadomymi uczuciami dotyczącymi sytuacji bieżących i ważnych sytuacji z naszej przeszłości.
Psychoterapia jest przeznaczona również dla osób, które szukają wiedzy na temat swojego postępowania tak, aby było ono bardziej świadome.
To, że jest to pomoc specjalistyczna, oznacza też, że rozmowa psychoterapeutyczna jest czym innym, mimo pewnego podobieństwa, niż zwyczajna rozmowa o swoich problemach np. z zaprzyjaźnioną osobą. Za sposobem prowadzenia rozmowy terapeutycznej kryje się znajomość genezy problemów emocjonalnych, psychicznych i sposobów ich przezwyciężania.
Różne szkoły terapeutyczne w odmienny sposób określają czym jest psychoterapia. W naszym ośrodku pracują psychoterapeucie reprezentujący podejście psychodynamiczne oraz podejście ericksonowskie integrujące zasady terapii poznawczo-behawioralnej i systemowej.
Spotkanie ze specjalistą psychoterapii indywidualnej:
ALICE MILLER
ul. Średnia 11, 64-100 Leszno
www.cppip-leszno.pl
www.psycholog.leszno.pl