Okres dorastania, to jedne z trudniejszych etapów życia zarówno dla młodego człowieka, jak i towarzyszących mu dorosłych rodziców, nauczycieli, opiekunów. Za granic dorastania przyjmuje się wiek od 11 do 18 lat. Początek wyznaczają zmiany anatomiczno-fizjologiczne, jakie zachodzą w organizmie, a koniec dojrzewania, to moment osiągnięcia biologicznej dojrzałości To czas, gdy młody człowiek "jedna nogą" zanurzony jest jeszcze w dzieciństwie a drugą sięga progów dorosłości. Taka pozycja nie jest wygodna, niesie ze sobą wiele konfliktów, sprzecznych dążeń.
Młodzi ludzie przeżywają wiele konfliktów:
W wieku dojrzewania młodego człowieka zaskakuje mnóstwo zmian zachodzących w jego ciele i w psychice. Następuje gwałtowne dojrzewanie biologiczne, zmieniają się narządy płciowe, pojawia się potrzeba seksualna, pierwsza miłość intensywna, gwałtowna, burzliwa, romantyczna; pierwsze formy aktywności seksualnej.
To też zmiany w sferze emocjonalnej inicjowane burzą hormonów. Pojawia się duża wrażliwość na bodźce emocjonalne, dużą labilność emocjonalną, drażliwość, intensywność przeżywanych stanów emocjonalnych.
Jednym głównych zadań tego okresu jest poszukiwanie własnej tożsamości i próba określenia siebie. Dorastający szuka odpowiedzi na pytanie: "Kim jestem?". Często tworzy nowy obraz swojej osoby poprzez przyjmowanie cudzych zachowań, poglądów, przekonań (np. różnych subkultur młodzieżowych, grup rówieśniczych). Często wychodzi z założenia, że chce po prostu być innym niż jego rodzice odrzucając wszelkie zasady i priorytety rodzicielskie, rozwija krytycyzm wobec świata dorosłych, bunt wobec autorytetów, co skutkuje zaburzonymi relacjami i konfliktami z rodzicami, wychowawcami i opiekunami.
Wielu młodych ludzi radzi sobie z wyzwaniami okresu dojrzewania, utrzymują pozytywne relacje z rodzicami i rówieśnikami, angażują się w zainteresowania pomagające im określić własną tożsamości, sukcesywnie przyjmują zasady i zadania dorosłego życia. Niektórzy jednak gorzej radzą sobie z napięciem dojrzewania i pojawiają się problemy:
Zachęcenie młodego człowieka do spotkania z psychologiem nie bywa łatwe, chociaż często oni sami w głębi duszy tego pragną chcąc się uwolnić od nieznośnego dla siebie napięcia i przerwać ciąg kłopotów w jakich się znaleźli. Czasem interwencje u specjalisty są konieczne ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia dziecka.
ALICE MILLER
ul. Średnia 11, 64-100 Leszno
www.cppip-leszno.pl
www.psycholog.leszno.pl