Diagnoza psychologiczna jest procesem opisywania właściwości psychicznych oraz psychologicznych mechanizmów funkcjonowania osoby. Sformułowanie diagnozy psychologicznej służy wyjaśnianiu problemów w funkcjonowaniu tej osoby oraz ustaleniu planu interwencji, leczenia lub terapii.
Do podstawowych metod diagnostycznych stosowanych przez psychologów należą: rozmowa, zebranie informacji poprzez szczegółowy wywiad od osoby badanej, a w przypadku dzieci i młodzieży, a w szczególnych przypadkach również przy diagnozowaniu dorosłych wywiad przeprowadza się z rodzicami, rodziną osoby badanej. Dane do diagnozy pochodzą także z obserwacji, testów psychologicznych i prób klinicznych. Ważny źródłem informacji jest dokumentacja medyczna, wypisy ze szpitali, wcześniejsze opinie psychologów i pedagogów.
Przykładowe rodzaje diagnozy psychologicznej to: diagnoza inteligencji, diagnoza osobowości, diagnoza neuropsychologiczna, diagnoza predyspozycji zawodowych.
Diagnozę psychologiczną przeprowadza się zwykle w celu:
Proces diagnostyczny zależy od badanego obszaru i może obejmować od jednego do kilku spotkań. Osoba badana, a w przypadku nieletnich ich rodzice, są informowani o wynikach badania i są one zawsze omawiane i wyjaśniane. Wyniki nigdy nie są udostępniane osobom trzecim. Jedynie osoba zainteresowana może je udostępnić np. lekarzowi, członkom komisji, przedstawić w szkole, sądzie itp.
ALICE MILLER
ul. Średnia 11, 64-100 Leszno
www.cppip-leszno.pl
www.psycholog.leszno.pl